{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Víte, jak bude?

  Skupina univerzit a výzkumných ústavů spustila vloni projekt, který dovolí každému člověku s vhodným počítačem zapojit se do doposud největšího modelování budoucích změn klimatu. Projekt s názvem climateprediction.net má pomoci významným způsobem vypořádat se s obrovskou škálou neurčitostí při výpočtu budoucích teplot a zúžit množství výsledků na přijatelnou mez.

  Jde o počítačovou simulaci vlivu kombinací teploty, tlaku, srážek, oblačnosti a dalších jevů, jako je globální oteplování, na celkové klima na Zemi. Snaží se simulovat nejrůznější situace a tak předpovědět možný další vývoj klimatu na Zemi a jeho dopad do dalších oblastí, jako je produkce potravin, zásoby pitné vody, ekosystémy a podobně.

  Protože se jedná o obrovské množství dat, která je nutno vypočítat, rozhodli se autoři projektu využít myšlenky propojení jednotlivých počítačů přes internet a použít čas jejich nečinnosti k těmto výpočtům. Tato myšlenka tak dává každému možnost zapojit se do projektu a přispět tak alespoň drobným dílem k dobré věci. V součastnosti je do projektu zapojeno téměř 17.000 aktivních počítačů ze 100 zemí světa.

  Po projektu Seti@Home (pátrající po mimozemských signálech), Distributed.net (řešení matematických záhad) jde o další užitečnou možnost, jak zapojit váš lenošící počítač do zajímavého úkolu.

  Projekt eviduje nejen statistiky jednotlivců, ale také družstev. To byl také jeden z mnoha důvodů proč se internetový server Blanensko.info rozhodl podpořit tento projekt vlastním týmem. Zapojte se do týmu!

l Jak na to? l Jak to funguje? l Jak to vypadá? l


publikováno: 22.9.2004
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.