{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona 13., 14. plat: Posun hodin nebo i měsíců?

Začátek jara neposunuje jenom hodiny na letní čas, ale také o další měsíc přibližuje rozšiřenou platební pásku státním zaměstnancům.

Kolik má vlastně rok měsíců?
Rok má 12 měsíců, z toho plyne dvanáct měsíčních platů jako nároková složka a případné prémie podle výsledků jako nenároková složka příjmu (u nestátních zaměstnanců). Ne však v případě státních zaměstnanců. Podle vládního zákona mají nárok na jednorázové peněžité plnění poskytované v kalendářním pololetí roku.

Proč takový zákon?
Proč tedy stát zvolil tak špatnou alternativu zákona? Aby popudil nestátní zaměstnance a živnostníky? Patrně ano, a dokonale se mu to povedlo. Stačilo přece upravit nenárokované složky příjmů. Vláda si tím nyní podřezává sama větev a hledá peníze ve státním rozpočtu. No možná ani ne, budou volby a ČSSD bude potřebovat zvednou své preference. Posvětí se čtrnácté platy, poplácá se po ramenou, zapomene na nezdary a vesele bude slibovat dál voličům.

Co uznat?
Na druhou stranu je třeba uznat, že stát dává jen 10% dalšího platu a musí vyplácet i lidi, kteří nejsou jeho zaměstnanci. To znevýhodňuje stát oproti soukromému zaměstnavateli. Jenže všichni, včetně soukromého zaměstnavatele, tomuto státu přispívají formou daní a dalších poplatků právě na tyto lidi, kteří nejsou zaměstnanci, a samozřejmě také na lidi, kteří jsou zaměstnanci státu.

Budou odboráři stávkovat?
Třináctý plat státních zaměstnanců bude letos vyplacen pouze ve výši 10%. To je výsledek mimořádného zasedání vlády. Kabinet tak vyšel částečně vstříc požadavku odborářů, kteří Špidlovi navrhli, aby bylo rozhodnuto zatím jen o třináctém platu. Jenže jeho výsledné snížení státní zaměstnanci vládě jen tak neodpustí. Odboráři budou reagovat hodinovou stávkou. Chtějí alespoň 50% svých prémií.

Kdo dostává 13. a 14. plat?
Mzdu ze státního rozpočtu dostává 450 tisíc lidí. Dalších 300 tisíc zaměstnanců vyplácejí kraje nebo jsou placeni z veřejného zdravotního pojištění. Kvůli propadu třináctých a čtrnáctých platů klesnou proti roku 2003 příjmy zhruba 40% zaměstnanců státní sféry. Třináctý plat bude v průměru 1570 Kč. O čtrnáctém platu se bude jednat až v září.

Vyjádřete svůj názor:
Diskuze ke článku: 13., 14. plat - Posun hodin nebo i měsíců?

ilustrační foto

13 a 14 plat
13 a 14 plat
13 a 14 plat
13 a 14 plat

linka



publikováno: 30.3.2004