{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Robert Šamonil zkusí svůj první 48hodinový ultramaraton

V pátek v 10:00 dopoledne startuje v Brně na výstavišti v pavilonu Z devátý ročník 48hodinového ultramaratonu. Jedním z hlavních favoritů je blanenský běžec Robert Šamonil. "Jinak bych tam nejezdil," potvrdil své ambice.

Ultramaraton Ultramaraton Ultramaraton

Robert Šamonil však nebude jediným zástupcem Blanska. 10hodinový závod si na kolečkových bruslích vyzkouší Zdeněk Novák. "Pokud se to osvědčí, počítáme pro příští rok se samostatným závodem na bruslích," uvedl nejúspěšnější český ultramaratonec a současně ředitel brněnského závodu Tomáš Rusek.

Letošní ročník 48hodinového halového ultramaratonu přinese velké inovace. "Kromě osmačtyřicetihodinovky poběží ještě štafety pojišťováků, pošťáků a také štafety škol," prohlásil Rusek. "Celkem se v Brně objeví asi tři sta běžců," dodal.

Hlavní závod startuje v pátek v deset hodin dopoledne. Délka jednoho okruhu je čtvrt kilometru, nejlepší závodníci ho za dva dny oběhnou i více než šestnáctsetkrát. "Člověk si vytvoří vlastní svět, myšlenkami je v podstatě mimo a nepřipadá mu, že je stále na stejném místě," vysvětluje Rusek. Sám ví, o čem mluví, tenhle závod si již zkusil několikrát, nyní se ale postaví pouze na start doprovodné dvanáctihodinovky.

Halový rekord drží výkonem 423 kilometrů český běžec Jaroslav Kocourek. "V závodě by ho mohl překonat Jan Ondruš. Je to doktor, jde na to vědecky," uvedl Rusek. Nejstarším účastníkem pak bude běžec Blahoslav Krejčí, který letos oslaví osmasedmdesáté narozeniny. "Lékaři mu to už dávno zakázali, on je však stále v dobré kondici. Zvládne určitě přes 240 kilometrů," řekl Rusek.

O náročnosti celého závodu svědčí fakt, že někteří běžci v jeho průběhu několikrát odstoupí a zase se vrátí zpět. "Je to především o psychické odolnosti," potvrdil Rusek.

Konec hlavního závodu bude v neděli v 10:00 dopoledne. Zdeněk Novák startuje v pátek ve 22:00 a končí v sobotu v 8:00 dopoledne.

publikováno: 18.3.2004