{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Punkevní jeskyně zaplavilo bahno

Ani největším zpřístupněným jeskyním v republice se letos nevyhnuly jarní záplavy. V Punkevních jeskyních v Moravském krasu už od minulého úterý namísto turistů denně navštěvují prohlídkový okruh dobrovolníci s lopatami a kolečky. Už desátý den se snaží odklidit až čtyřiceticentimetrové nánosy bahna, které do jeskyní přinesla povodeň na podzemní říčce Punkvě.

„Zaplavena byla celá spodní část Punkevních jeskyní i suchá trasa v délce asi 700 metrů. Pod vodou a bahnem se ocitly chodníky, elektroinstalace, elektrické kabely jsou na řadě míst potrhané, povodeň také úplně odnesla i některá světla,“ popsal spoušť Jiří Hebelka, vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu.

Pracovníkům jeskyní, kteří se snaží zkázu uklidit a jeskyně znovu zpřístupnit veřejnosti, hned přispěchali na pomoc také dobrovolní hasiči, záchranáři ze speleologické záchranné služby, ale i jeskyňáři z různých koutů republiky. I díky nim už to nyní v Punkevních jeskyních vypadá podstatně lépe.

„Když jsme minulý týden viděli tu spoušť, počítali jsme s tím, že jeskyně znovu zpřístupníme nejdříve na Velikonoce. Vypadalo to hrůzostrašně. Teď věřím, že bychom suchou část trasy mohli zpřístupnit už tuto sobotu,“ doufá Hebelka.

Zatím ale není jisté, kdy se návštěvníkům znovu otevře i vodní plavba po řece Punkvě. Hladina říčky je stále příliš vysoká, pod nánosy bahna leží také dalších 450 metrů prohlídkové trasy, která je součástí vodní plavby.

Jen povodeň podle jeskyňářů napáchala škody minimálně za milion korun. Další ztrátu znamenají i zrušené prohlídky. „Povodně ale přinesly i některá pozitiva. Lidé, kteří přijeli, začali objevovat, že máme i jiné než Punkevní jeskyně,“ uvedl Hebelka. Ve třech zbývajících jeskynních systémech - Balcarce, Kateřinské jeskyni a Sloupsko-šošůvských jeskyních tak přibylo návštěvníků.

Zdroj: Mladá fronta DNES

publikováno: 6.4.2006
Moravský kras
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.