{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Adamov neprůjezdný, Punkevní jeskyně zavřené

Pětitisícový Adamov je kvůli záplavám neprůjezdný. Město dělí na dvě části řeka Svitava, která se rozvodnila, a byl na ní v tomto úseku vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Řidiči, kteří nemusí do Adamova zajíždět, by cestu do města měli odložit, řekl jeho starosta Jaroslav Bernášek.

Svitava se od úterního večera změnila mezi Blanskem a Brnem k nepoznání. V tomto úseku protéká úzkými údolími, které na mnoha místech zcela zaplavila. Šířka řeky se v některých částech až zpětinásobila.

Pod vodou se v noci na dnešek ocitly desítky rekreačních chat a zahrad mezi Blanskem a Bílovicemi nad Svitavou. Někteří lidé stihli ještě v úterý z objektu vystěhovat nejnutnější věci. Zcela pod vodou je hlavní příjezdová silnice do Adamova vedoucí z Bílovic. Řeka cestu zaplavila natolik, že se nedá poznat, kudy vlastně silnice vede.

Do Adamova se lze dostat z Brna přes brněnskou městskou část Útěchov a z Blanska přes místní část Josefov. Obě části města ale rozděluje rozvodněná řeka. Voda zaplavila tunel pod železniční tratí, který je spojuje.

Voda zavřela cestu do Macochy

Kvůli velké vodě museli speleologové uzavřít Punkevní a nedaleké Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu. Voda pronikla i do Císařské jeskyně, která je využívána k léčbě astmatiků takzvanou speleoterapií.

V turisty hojně vyhledávaných Punkevních jeskyních se kvůli tání a dešti výrazně zvýšila hladina podzemní říčky Punkvy, po níž přepravují návštěvníky čluny. Rozvodněný Sloupský potok zatopil správní budovu Sloupsko-šošůvských jeskyní i jeden ze vstupů do podzemního systému.

Aktuální stav a průtoky vodních toků - Povodí Moravy


publikováno: 29.3.2006
Záplavy
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.