{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Expedice na Carstenszovu pyramidu neuspěla

Separatisté zabránili v uplynulých dnech nadšencům z Blanska ve výstupu na 5000 metrů vysokou horu Carstenszova pyramida, která je nejvyšším vrcholem Austrálie a Oceánie. Vrchol leží v džungli na Nové Guineji. Po dvoutýdenním putování pralesem zastavili expedici povstalci z Organizace Papua Merdeka (OPM), bojující od roku 1963 proti indonéské vládě.

"Nakonec nás nezastavily kamenné sekery ani luky kanibalských kmenů, ale normální vojáci. Zakázali nám další cestu k hoře. Prst ukazující kulku do čela byl dostatečně výmluvným gestem, které nás přimělo k návratu," řekl dnes ČTK člen expedice Milan Daněk. Vysvětlil, že hora leží v bývalé nizozemské části Nové Guineje, která se stala před více než 40 lety součástí Indonésie. Od té doby usilují o získání samostatnosti separatisté z OPM.

Expedice sice měla všechny potřebné doklady od indonéských úřadů, velitel povstalců na ně nebral zřetel a nenechal se obměkčit, uvedl Daněk. Dodal, že před časem separatisté zmařili i německou a norskou expedici mířící na Carstenszovu pyramidu.

Nadšenci se o výstup na horu pokusí za rok znovu - tentokrát, ale poputují pralesem územím, které kontroluje indonéská armáda. Zmařený výstup na horu s netradičním názvem je další z řady expedic, kterou členové blanenského sdružení Horizont mapují výpravy známého rakouského cestovatele a učitele dalajlámy Heinricha Harrera, který zemřel v lednu ve věku 93 let. Cestovatelé putují podle jeho knih a snaží se zmapovat, jakým vývojem prošla krajina a lidé od časů Harerrových výprav.

Zdroj: ČTK

publikováno: 27.2.2006
Carstenszova pyramida
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.