{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Záchranka má novou sanitku

  Včera proběhlo v Boskovicích slavnostní uvedení nového sanitního vozu Zdravotnické záchranné služby Blansko do provozu. Toto vozidlo bude vyjíždět z boskovické základny, ale má sloužit občanům na celém území blanenska a boskovicka. Křest vozidla a úvodní slovo pronesla ředitelka ZZS MUDr. Ilona Rybářová. Slavnostního uvedení se mimo jiné zúčastnil ředitel Krajského úřadu Ing. Bc. Jiří Crha, starosta Boskovic Ing. František Sivera a zástupci Integrovaného záchranného systému.

  ZZS zajišťuje PNP na území okresu Blansko, tj. na rozloze cca 870 km2 s počtem cca 105 tis. registrovaných obyvatel. Kvalitní sanitní vozidlo je jedním ze základních předpokladů včasné a úspěšné péče. Současně je nejvýznamnějším technickým prostředkem k zajištění bezpečnosti a spolehlivosti přepravy pacienta a zdravotnické posádky ve stále náročnějších podmínkách silničního provozu. Terén spádové oblasti je nejčlenitějším územím JMK, zejména na Boskovicku, kde většina území je kopcovitá s výškami 400 – 700 m.n.m. a současně se vyznačuje poměrně nepříznivými klimatickými podmínkami a nízkou kvalitou silniční sítě.

Mercedes Benz 316 Ing. Bc. Jiří Crha a Ing. František Sivera MUDr. Ilona Rybářová

  Rizikovost výkonu práce v podmínkách silničního provozu potvrzuje skutečnost, že ZZS je jediným zdravotnickým oborem, ve kterém každoročně dochází ke smrtelným pracovním úrazům a ve kterém dochází k nejtěžším pracovním úrazům ve zdravotnictví vůbec.

  Pracoviště ZZS v Boskovicích disponuje dosud 2 sanitními vozidly MB 312 vyrobenými v roce 1998 a 1999 a vozidlem MB 310 z roku 1994. Každé z vozidel ujede v průměru 30 tis.km za rok.

  Vzhledem k potřebě obměny ojetých sanitních vozidel ZZS předložila v únoru 2003 zřizovateli organizace, JMK, investičního záměr na pořízení nového sanitního vozu, na jehož základě zřizovatel poskytl dotaci ve výši 1,9 mil. Kč. Zbývající částku ve výši 300 tis.Kč potřebnou na pořízení vozidla investovala ZZS z vlastních prostředků. V závěru roku 2003 byl vůz zakoupen u firmy Hošek Motor a přestavěn na sanitní vozidlo firmou Sicar. Jedná se o vůz Mercedes Benz 316 CDI/35 KAWA Sprinter. Celková hmotnost je 3,5 tuny, motor je řadový pětiválec s obsahem 2686 ccm, jeho výkon je 115 kW/ 156 PS při 3800 ot./min. Vůz disponuje elektrickými protiblokovými a protismykovými systémy ABS, ASR a ESP a uzávěrkou diferenciálu. Skříňová zástavba má největší rozměry vyráběné u tohoto typu vozů.

  K zajištění komunikace je vozidlo vybaveno spojovou technikou, a to dvěma vozovými radiostanicemi pro spojení v celostátní radiofonní síti IZS Pegas a pro spojení v místní zdravotnické síti. Dále je opatřen navigačním systémem GPS, který umožňuje operačnímu středisku ZZS monitorovat pohyb vozu a v případě potřeby jej navádět v terénu k místu zásahu. Vůz je také vybaven mobilním telefonem.

Mercedes Benz 316 Mercedes Benz 316 ZZS

  Sanitní vozidlo ZS představuje díky svému personálnímu a technickému vybavení mobilní resuscitační jednotku. Výjezdovou skupinu tvoří lékař erudovaný v urgentní péči, záchranář - diplomovaný specialista a řidič - záchranář. Tato výjezdová skupina je se zdravotnickou technikou, obsaženou ve voze, schopna zahájit kdekoli v terénu kříšení základních životních funkcí a provádět jejich podporu a stabilizaci během transportu i do vzdáleného zdravotnického zařízení. K nejdůležitějšímu vybavení patří přístroj Lifepak, jehož hodnota je cca 800 tis. Kč., který zajišťuje defibrilaci a zevní stimulaci srdeční činnosti, provádí záznam 12-ti svodového EKG a tento záznam v případě potřeby odesílá pomocí faxového nebo datového přenosu na koronární jednotky FN v Brně, dále sleduje kvalitu spontánního nebo umělého dýchání pacienta tím, že monitoruje hladinu kyslíku v krvi a hladinu vydechovaného kysličníku uhličitého. K zajištění kyslíkové terapie a umělého dýchání slouží dýchací přístroj Life Base, vlastní zástavba vozu je vybavena centrálním rozvodem kyslíku. Ve voze jsou umístěny elektrická odsávačka, infusní pumpa, injekční dávkovače další zdravotnické přístroje, nástroje a léčiva, nezbytné k zajištění neodkladné péče v terénu. Infusní roztoky jsou umístěny v termoboxu, který je ohřívá na tělesnou teplotu pacienta. Vůz disponuje transportní a imobilizační technikou, potřebnou k vyproštění a přenášení pacienta. Speciální nosítka s výsuvným polohovacím podvozkem, která jsou umístěna na posuvném stolu tak, že personál může ošetřovat pacienta ve voze ze všech stran.

interiér vozu interiér vozu interiér vozu

  Vozidlo je vybaveno světelným a zvukovým výstražným zařízením. Žlutá reflexní barva a zábleskové majáky zajišťují dobrou viditelnost vozu i za ztížených podmínek. Celková hodnota takto vybaveného sanitního vozidla přesahuje částku 3,5 mil. Kč. Z důvodu úspory finančních prostředků k jeho vybavení byly použity přístroje a nástroje z ojetého sanitního vozidlo. Nahrazované sanitní vozidlo bude ovšem dále využíváno jako vozidlo náhradní pro případ poruch, havárie či vynucených oprav vozidel zařazených do běžného provozu.

Informace poskytla MUDr. Ilona Rybářová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby Blansko

publikováno: 17.3.2004