{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Zpochybněna nezávislost ÚOHS

V hlavním zpravodajském pořadu České televize Události byla ve středu zpochybněna nezávislost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a jeho předsedy. Když pomineme nepravdivé tvrzení, že Josef Bednář je členem KDU-ČSL, mohli diváci po zhlédnutí reportáže k problematice Lesů ČR nabýt dojmu, že ÚOHS rozhoduje na základě jakýchsi politických kritérií. Je to samozřejmě absurdní.

Jednoznačným důkazem o nesmyslnosti podobných tvrzení jsou stovky rozhodnutí ÚOHS, zejména z oblasti veřejných zakázek, kdy úřad samozřejmě nikdy nezkoumal politickou příslušnost starostů, hejtmanů či ředitelů společností se státní účastí. Navíc rozhodování o jednotlivých případech je vždy týmovou záležitostí. Je třeba rovněž připomenout, že v případě Lesů ČR antimonopolní úřad ještě nerozhodl. Zahájil pouze správní řízení a v jeho rámci vydal předběžné opatření. Cílem správního řízení je zjistit, zda byl či nebyl porušen zákon o ochraně hospodářské soutěže. Předběžné opatření bylo pak nezbytné vydat, protože jednáním zmíněné společnosti mohlo dojít k nevratným důsledkům. Odborný tým ÚOHS, který se touto záležitostí zabýval, postupoval striktně podle zákona. Předběžné opatření vydal ostatně i Krajský soud v Hradci Králové.

Česká televize ve své reportáži, jakoby se snažila podsunout divákům názor, že předseda ÚOHS zvýhodnil malou firmu, v níž má čtvrtinový podíl jeho manželka. Skutečnost, že manželka předsedy ÚOHS má od počátku 90. let podíl v Ekobbeně se v masmédiích objevila již před šesti lety, tedy v době nástupu Josefa Bednáře do funkce předsedy ÚOHS. Byli s ní seznámeni i tehdejší představitelé státu, kteří v tom žádný problém neviděli. Také podle právních expertů zákon o střetu zájmů porušen nebyl.

V souvislosti se středeční reportáží České televize se ale naskýtá řada otázek. Jak má představitel soutěžního úřadu či obdobné instituce postupovat, když se objeví podobný případ. Má například společně s rodinnými příslušníky zrušit smlouvu s mobilním operátorem z důvodu, že právě probíhá správní řízení s touto společností? Má snad předseda nařídit svým podřízeným, že se úřad možným porušením zákona nebude vůbec zabývat, protože rozvod s manželkou nemá v plánu? Odpovědi na tyto otázky autoři reportáže určitě nenaleznou.

Kristián Chalupa
ředitel odboru tisku a informací ÚOHS


Josef Bednář


publikováno: 29.1.2005
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.