{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Jeskyně v Moravském Krasu lákají stále více turistů

Návštěvnost veřejnosti přístupných jeskyní Moravského krasu se loni výrazně zvýšila. Čtveřici jeskyní si prohlédlo bezmála 339.000 turistů, tedy o 25.000 více než v roce 2003.

"Zvýšil se také počet zahraničních návštěvníků. Překvapivě mezi nimi stále častěji figurují Thajwanci. Ti k nám jezdí dokonce častěji než Rakušané nebo Slováci," řekl vedoucí správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Nárůst návštěvnosti zaznamenaly všechny čtyři zpřístupněné jeskyně krasu. Na prvním místě jsou Punkevní jeskyně propojené se dnem 187,7 metru hluboké propasti Macochy.

K návštěvám lákají i svojí podzemní plavbou v člunech. Loni si je prohlédlo bezmála 200.000 lidí, tedy o 7000 více než předloni. O 10.000 turistů se zvýšila návštěvnost Kateřinské jeskyně, do níž zavítalo 57.000 lidí. Správa je spokojena také s výsledky návštěvnosti ve Sloupsko-šošůvských jeskyních a Balcarce.

Ze statistik dále vyplývá, že čtvrtinu všech turistů tvoří cizinci. Nejčastěji si cestu do krasu nacházejí Poláci, jichž loni přijelo 21.000. K tradičním návštěvníkům podzemí v této oblasti patří také Němci a Rusové. Jeskyňáře překvapil nebývale vysoký počet návštěvníků z Thaj-wanu. Přijelo jich téměř 8000, zatímco Rakušanů jen 2300 a Slováků 1650.

Podle Hebelky se zlepšení návštěvnosti podařilo dosáhnout lepší propagací krasu. Podmínky pro turisty se v něm zlepšují; před měsícem vzniklo v centru krasu nové turistické centrum i s 30 lůžky pro turisty.

Návštěva Punkevních jeskyní je nyní mnohem atraktivnější poté, co byl na dně Macochy vybourán umělý 15 metrů dlouhý tunel, který bránil ve výhledu na jezero v propasti.

Lépe by mělo být v budoucnu postaráno také o návštěvníky Kateřinské jeskyně. Před ní by se měla začít letos budovat nová správní budova.

Správa jeskyní se navíc rozhodla, že letos o měsíc prodlouží sezonu. Začne v květnu a neskončí k 1. září, ale až počátkem října. Navíc po tuto dobu budou jeskyně otevřeny celotýdenně. Dříve byly v pondělí uzavřeny.

"Loňská sezona nás mile překvapila. Měla totiž kvůli chladnému létu poměrně pomalý rozjezd. Zpočátku přijíždělo málo turistů, pak se ale vše změnilo," dodal Hebelka.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

publikováno: 25.1.2005
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.