{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Veřejnost důvěřuje obecním zastupitelům více než ministrům

Ze tří srovnávaných institucí veřejnost jednoznačně nejvíce důvěřuje zastupitelstvům měst a obcí (64 %). Krajským zastupitelstvům ještě důvěřuje každý druhý občan (55 %). Důvěra občanův ministry vlády však za obecními/městskými a krajskými zastupitelstvy značně zaostává - v současnosti jim důvěřuje jen čtvrtina veřejnosti.

Citované výzkumy STEM byly provedeny na rozsáhlém souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1. - 10. září a 3. - 11. října 2004. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídalo v září celkem 1732 občanů a v říjnu 1671 občanů ČR.

Názory občanů na činnost různých institucí STEM dlouhodobě sleduje ve svých výzkumech. V souvislosti s oživením krajské problematiky před krajskými volbami a po krajských volbách se tato zpráva zaměřuje na důvěru a názory občanů na tři vybrané instituce: zastupitelstva a úřady krajů, zastupitelstva a úřady měst a obcí a na ministry naší vlády. Důvěryhodnost ministrů vlády ČR je zaznamenávána již delší dobu od roku 1994, zatímco důvěryhodnost krajských, jakož i obecních a městských institucí byla do výzkumné série TRENDY zařazena až po vzniku samostatných krajů.

Porovnáme-li důvěru veřejnosti v představitele výkonné moci na centrální, na regionální a na obecní/městské úrovni, ukazuje se, že nejdůvěryhodnější jsou pro českou veřejnost instituce, které jsou občanovi nejblíže a s nimiž mají občané nejvíce zkušeností. Ze tří srovnávaných institucí veřejnost jednoznačně nejvíce důvěřuje zastupitelstvům měst a obcí (64 %). Krajským zastupitelstvům ještě důvěřuje každý druhý občan (55 %). Důvěra občanů v ministry vlády však za obecními/městskými a krajskými zastupitelstvy značně zaostává - v současnosti jim důvěřuje jen čtvrtina veřejnosti.

Významným faktorem, který ovlivňuje míru důvěry ve sledované instituce, jsou politické sympatie. Obecním/městským či krajským zastupitelstvům důvěřují stoupenci jak vládních stran - ČSSD a KDU-ČSL, tak opoziční ODS. U důvěry v ministry vlády je velmi zřetelný rozdíl mezi přívrženci vládních stran a opozicí. Tradičně nejméně důvěřiví ke všem zmíněným institucím jsou zastánci KSČM.

Je třeba zmínit, že takto nízkou úroveň důvěry v ministry vlády již výzkumy STEM zaznamenaly. Od posledních parlamentních voleb důvěra v ministry Špidlovy vlády nejprve rostla, jak je obvyklé s příchodem nových tváří do politiky. Na podzim roku 2002, po úspěšném zásahu při povodních, dosáhla důvěryhodnost ministrů svého vrcholu (55 % důvěřujících). Od té doby kredit ministrů klesal až do května 2004 (23 % důvěřujících). Výsledky zářijového výzkumu po nástupu Grossovy vlády naznačují, že pokles důvěry veřejnosti ve "staronové" ministry vlády se zatím zastavil.

Pramen: STEM, Trendy 2004/10 a 2003/10

Graf

publikováno: 13.11.2004
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Rekonstrukce bytů / Ponetu.cz / Garáová vrata / Dárky k vánocům / Vánoční přání / Přání / Čištění kanalizace / Turistický průvodce

Kvalitní spánek začíná na lamelových roštech od českého výrobce..Hledáte typ na výlet, restauraci nebo místo na dovolenou? Hledejte na našem novém portále, který se specializuje na Vranov nad Dyjí, vranovskou pláž a okolí.