{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Zdeněk Peša: Je třeba zvýšit podíl regionů na daních

Jaké jsou vaše volební priority?

Vnést do práce Parlamentu České republiky principy komunální politiky. Vycházet z názorů občanů, sdílet s nimi jejich starosti a hledat odpovědná, nepopulistická řešení. Současně jako představitel venkovského regionu Jihomoravského kraje projevit maximální snahu o podporu venkova a venkovských obcí jako marginální oblasti z pohledu ekonomické soběstačnosti regionu.

Co je vaše přednost před ostatními kandidáty?

To, že nepředstavuji ve své osobě člověka spjatého s ideologií, stranou, ale člověka dlouho působícího v komunální politice volebního obvodu i Jihomoravského kraje. Navíc jsem jako starosta mezi občany obvodu i mezi „délesloužícími“ starosty znám jako člověk, který má za sebou pár úspěšných let práce.

Koho ze svých soupeřů se nejvíce obáváte?

Neobávám se soupeřů, obávám se o osud senátních voleb. Aby nízká účast voličů nakonec nerozhodla o vítězství někoho, o koho doma sedící část voličů vůbec nestojí.

Jak byste zhodnotil působení odstupujícího senátora Bělehrádka? V čem byste chtěl být jiný?

Stanislav Bělehrádek je významnou osobností v politice, a to na té nejvyšší úrovni řadu let. Tím, že nekandiduje usnadnil pozici novým kandidátům. Nebýt úspěšný ve volbách proti takové osobnosti by nebyla žádná „ostuda“. Podle mého názoru byl dobrým senátorem přes handicap období léčby po úrazu. A v čem bych byl jiný? Prostě každý jsme jiný, leč například ochota lidem naslouchat a snažit se pomoci je věcí, kterou bych chtěl mít s ním společnou.

Voliči ale od svých zastupitelů v Praze čekají finanční injekce do jednotlivých regionů.

Senát dle ústavy nerozhoduje o státním rozpočtu. Proto sliby tohoto charakteru, jak jsou občas slýchány, jsou falešné. Na druhou stranu je možnost zákonné iniciativy zvýšit podíl regionů na daních tak, aby o nich rozhodovala zastupitelstva obcí a krajů. Ale to bude znamenat ještě řadu klání. V nich ovšem lze počítat s podporou zastupitelů obcí a krajů napříč politickým spektrem.

Jaký způsob přísunu financí do jednotlivých regionů je podle vás nejvhodnější?

Praxe minulých let jednoznačně potvrzuje, že vlastní zdroje z rozpočtového určení daní znamenají stálý přísun finančních prostředků a možnost plánování. Tzv. individuální dotace z rozpočtu příliš zavání dalším budováním bazénů v obcích bez vlastního vodovodu. Navýšení podílu na daních je u regionů konečně nutné i proto, že i čerpání dotací z evropských fondů je podmíněno podílem vlastních zdrojů. A ty často obce a kraje dnes nemají. Tím spíše pak malé obce.

Kterých svých funkcí byste se po případném zvolení vzdal?

Nemám žádnou funkci, která by se neslučovala s výkonem mandátu senátora. V každém případě bych jistě nemohl být tak, jako dosud, v řadě vedoucích funkcí v orgánech kraje.

Zdeněk Peša Více informací: www.zdenekpesa.cz

publikováno: 1.11.2004
Kvalitní internetové stránky šité na míru daným klientům. Rychlá správa webu.