{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Zimní čas - zas hodinka k dobru

O víkendu zase budeme posunovat ručičky hodin. Přechod z letního na zimní čas připadá v letošním roce na neděli 31. října. Ve 3 hodiny ráno si proto nezapomeňte přetočit čas zpět na druhou hodinu ranní. Spát tak budeme o hodinu déle - skončil totiž letní čas. A také nezapomeňte zkontrolovat všechny hodiny včetně těch drobných čísílek vpravo dole na monitoru.

Čas je něco, o čem skoro vůbec nepřemýšlíme a co pokládáme za samozřejmost. Víme, že v poledne máme jít na oběd a že ve čtvrt na osm začínají zprávy. Ale napadlo vás už někdy, proč existuje vlastně letní a zimní čas?

Zimní čas je tu od dob začátků měření času. Za tvůrce letního času je považován londýnský stavitel William Wilett, který v roce 1907 vydal leták Mrhání denním světlem. I když prokázal jasné úspory, které by toto opatření přineslo, nikdo ho nebral příliš vážně. S prvními experimenty se začalo v roce 1909, ale obecně byl letní čas zaveden až s nástupem I. světové války z důvodu energetických úspor. V našich zemích se letní čas měnil v letech 1916-1918 a 1940-1949, ale k pravidelným změnám dochází až od roku 1979.

Letní čas tedy údajně přináší výrazné energetické úspory státu. Nelze ovšem opomíjet jeho výrazný zásah do biorytmů každého člověka. Obecně trvá organismu přizpůsobení na změnu asi týden, ale mnoho lidí si stěžuje, že si na nový čas zvykají téměř tak dlouho, jak dlouho tento čas platí. V jejich případě jde hlavně o poruchy spánku, ale také různé jiné psychické a fyzické obtíže, jejichž existenci připouštějí i odborníci.

Středoevropský čas se používá ve většině států Evropy. Přechodu na letní čas se z evropských zemí neúčastní pouze Island, Bělorusko, Grónsko a norské ostrovy Jan Mayern a Svalbard. Letní čas zpravidla začínal poslední březnovou nedělí, letos od 28. března a končil poslední nedělí v září. Od roku 1996 bylo období letního času prodlouženo a končí poslední nedělí v říjnu. Na základě nařízení EU však byly změny času závazné do konce roku 2001. Na konci roku 2000 pak Evropský parlament schválil jeho prodloužení na neurčito. Sjednocená Evropa tedy bude zřejmě i nadále používat sjednocený letní a zimní čas.

Změna času

Reklama
Lubomír Toufar

publikováno: 27.10.2004
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.