{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Tradiční Ostatky ve Veselici

Nejdéle udržovanou tradicí ve Veselici na Blanensku jsou Ostatky. Tento zvyk se častěji vyskytuje pod názvem Masopust a koná se každoročně sedm týdnů před Velikonocemi. Přesné datum slavnosti je proto pohyblivé. Letošní Ostatky se ve Veselici uskutečnily o tomto víkendu, tedy v sobotu 21.února.

Celá slavnost se odehrávala v režii místních hasičů, kteří se v pořádání a udržovnání Ostatků střídají s organizací Technických sportů Veselice. Tradiční průvod maškar vychází od budovy místní knihovny a v jeho čele je neseno "Právo". Právo symbolizuje povolení, které uděluje starosta obce, konat maškarní průvod.

Ostatky Ostatky Ostatky

Práva mají v rúzných obcích různou podobu. Ve Veselici má "Právo" tvar panny, jež je umístěna na dřevěné rukojeti obsahující od shora hlavu, na níž je věneček z červených růžiček, a tato hlava přechází dolů v bohatě nařasené sukně, které jsou ozdobené krajkou a barevnými pentlemi.

Ostatky Ostatky Ostatky

Současné "Právo" bylo vyrobeno v roce 2002 a nahradilo "Právo" podobného tvaru vyrobené z krepových papírů. V čele průvodu je dále nesena pokladna, do níž přispívají jednotlivé domácnosti, které maškarní průvod dům od domu obchází.

Ostatky Ostatky Ostatky

Ke zpěvu a tanci hraje harmonikář. V letošním průvodu byla vedle postavy mimozemšťana, černouška, vodníků, pštrosa, policistů a jiných i postava řezníka, jehož úkolem bylo sbírat masné výrobky, které maškarám věnovaly některé domácnosti. Po projítí vesnice končí průvod maškar v místním pohostinství, kde dojde k jejich odmaskování a posezení s občerstvením a zábavou. Obdobným způsobem se konaly maškarní průvody i v minulosti, jak dokazují zápisy ze schůzí místního hasičského sboru ze třicátých let minulého století.

Ostatky Ostatky Ostatky

publikováno: 23.2.2004