{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Pobaltí 2004: Lotyšsko

Lotyšsko je další z pobaltských republik, kterou stojí za to navštívit. Hlavním městem je Riga, jenž je taky největším městem Pobaltí. Je to město z přístavem a pěkným historickým jádrem připomínajícím Prahu. Centrum však není tak velké a bohužel se během let do něj zatoulala i řada moderních budov, jenž bohužel kazí dojem.

Velmi pěkný pohled na město je z věže katedrály, kam se dá vyjet výtahem. Zde pak můžete vidět panoráma celého města. Téměř celá katedrála musela být po druhé světové válce znovu vystavěna a v jejím přízemí se nachází výstava fotografií, z období rekonstrukce.

Historická část města je plná krásných často bohatě zdobených barokních domů a centrum stojí určitě za procházku. Na většině náměstí a náměstíček se nachází řada restaurací a zahrádek kde člověk může v klidu posedět, bohužel však zde ceny odpovídají hlavnímu městu. Zajímavostí je, že Lotyšské měna je poměrně tvrdá, podobně jako libra. A tak našinec se potom diví, když za průměrný nákup pro čtyři osoby v potravinách zaplatí šest padesát.

Zajímavostí také je, že ve městě jezdí tramvaje a trolejbusy české výroby. Pokud by jsme bloudili, ve městě se nachází informační centra, kde můžeme získat potřebné informace. Lotyšsko však není pouze Riga, ale řada dalších zajímavých míst včetně pobřeží a národních parků.

Zajímavým místem je Palanga, což je letovisko na pobřeží Baltského moře. Zde člověk může vidět jak se vedle starých socialistických rekreačních středisek tyčí nové hotely a celkově se zde prolínají jako by dva světy, ten minulí se současným.

Dost ale bylo měst a moře, proto se teď vydáme do vnitrozemského národního parku Gauja. Tento park se rozkládá v délce několika desítek kilometrů podél toku řeky Gauja. Je zde krásná neporušená příroda s borovými a březovými lesy. Tok řeky je vyhlouben v pískovcovém podloží, díky tomu můžeme na mnoha místech vidět pískovcové útesy. I když se to v rovinatém Pobaltí nezdá, nachází se v tomto parku i několik lyžařských sjezdovek. Zajímavostí je i torzo bobové dráhy, jenž je poblíž města Cesis. Toto město patří k jedněm z nejstarších Lotyšských měst. Je zde hrad, řada historických domů a velmi pěkný amfiteátr s divadlem a jezírkem.

Na Lotyšsku je potřeba ocenit, že v každém větším městě, případně vesnici, kde bylo alespoň nějaké lákadlo pro turisty, se nachází informační kancelář se spoustou informačních materiálů. Nemusíte se tak obávat, že budete někde bloudit.

Tolik o Lotyšsku. Příště se těším na návštěvu v Estonsku.

Lotyšsko
Lotyšsko
Lotyšsko
Lotyšsko
Lotyšsko


publikováno: 2.10.2004
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Vánoční přání / Přání /

Přijďte ochutnat dobré víno do vinného sklepu v Novém Šaldorfě. Skvělý vůz za rozumnou cenu? To jsou vozy značky Subaru.