{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona V Rudickém propadání zahynula žena z Prahy

V podzemní Rudického propadání zahynula žena, která přecenila své síly. Příčinou smrti třiatřicetileté ženy z Prahy bylo celkové vyčerpání a podchlazení organismu. Byla členkou tříčlenného týmu horolezců z Prahy, kteří se rozhodli, že se podívají do jeskyní. "Neměli k tomu potřebné zkušenosti, výstroj, ani výzbroj a o své exkurzi na povrchu nikomu nic neřekli. Zcela přecenili své síly," řekl Roman Šebela ze Speleologické záchranné služby.

Vyjádření Romana Šebely ze Speleologické záchranné služby:

Skupina se vydala do podzemí v sobotu v poledne. Do jeskyní slanili nadšenci v místě, na němž se Jedovnický potok u Rudice na Blanensku propadá a pod povrchem vytváří sérii vodopádů vysokých celkem 86 metrů. Žena přišla o život při výstupu na povrch, když jí asi 30 metrů pod zemí došly síly.

Jeden z horolezců proto vyšplhal nahoru a přivolal pomoc. Amatérská speleoložka ale později upadla do bezvědomí. Nahoru ji museli záchranáři dostat speciální technikou. Na denní světlo se dostala po třech hodinách záchranné operace až v neděli ráno. Lékař mohl jen konstatovat smrt; oživovací pokusy byly marné, řekl ředitel blanenské policie Radomír Diblík. Se ženou, která byla na mateřské dovolené, byl v jeskyni i její manžel.

Poslední tragédie v Moravském krasu se odehrála v roce 1998 v jeskynním systému u Holštejna. V podzemí se trojice speleologů pokoušela propátrat koryto Bílého potoka, po němž se plavila v nafukovacím člunu. Jeho plášť se ale o kameny poškodil a trojice skončila ve vodě. Dva jeskyňáře se podařilo zachránit, třetí zahynul.

Zdroj: V podzemní Moravského krasu zahynula žena

Rudické propadání
Rudické propadání
Rudické propadání

publikováno: 13.9.2004
Internetový marketing a SEO optimalizace na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.