{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Nejznámějších meteorický roj Perseid se nezadržitelně blíží

Výročí jednoho z nejznámějších meteorických rojů, Perseid, se pomalu, ale nezadržitelně blíží. A co víc, předpovědi naznačují, že by letos mohlo být jejich pozorování neobvykle zajímavé.

Roj začíná být aktivní již uprostřed července, kdy Země vstoupí do okrajových částí mraku částeček, kdysi uvolněných z komety Swift-Tuttle. Meteoroidy velikosti zrnek prachu vlétají do atmosféry a vykreslují ohnivé pruhy přes noční oblohu. Zpočátku jen několik každou noc, ale množství se bude postupně zvyšovat až do noci z 11. na 12. srpna, kdy přichází každoroční maximum, ve kterém mohou pozorovatelé očekávat, že uvidí tucty a možná, krátkodobě, dokonce i stovky meteorů za hodinu.

Tento rok je pro Perseidy dobrým rokem, a to hned z několika důvodů. Za prvé Měsíc svým svitem, pár dnů před novem, nebude kazit pozorování. Za druhé, obvyklá sprška z 12. srpna, by mohla mít zvláštní předehru, novou vlnu meteorů už den předem, 11. srpna. Ta by měla být pro pozorovatele novinkou, způsobena vláknem prachu poprvé procházejícím přes zemskou oběžnou dráhu. Za třetí, maximum prvního z vrcholů je pro pozorování v ČR v mimořádně příznivém čase. Radiant roje vychází nad severovýchodním obzorem okolo 21 hodiny SELČ, Měsíc vychází až o půl druhé ráno a je v té době už 4 dny po poslední čtvrti. Nebude tedy pozorování nijak výrazně rušit. Stejné nebo lepší podmínky nastanou až v roce 2028.

Nové vlákno, stejně jako celý zbytek prachového mraku, ze kterého pochází roj Perseid, je zbytkem po kometě Swift-Tuttle. Rozdíl mezi nimi je v tom, že nové vlákno je relativně mladé. Uvolnilo se z komety teprve v roce 1862. Další mrak prachu, ze kterého pochází každoroční roj, je mnohem starší, možná až tisíce let. Je více rozptýlený a tím odpovědný za téměř měsíc dlouhou spršku vrcholící právě 12. srpna. Perseidy jsou neškodné a krásné. A tento rok je pro jejich pozorování neobvykle příznivý. Nenechte si tento zážitek ujít!

Zdroj: Česká astronomická společnost - www.astro.cz
Hvězdárna Boskovice - www.boskovice.cz/kzmb/hvezdarna
Hvězdárna Brno - www.hvezdarna.cz

Místo pro Vaši reklamu

linka


publikováno: 6.8.2004
Tvorba webdesignu na míru. Čerpáme z dlouholetých zkušeností.