{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Kosmetika: Typy pleti

První a nejdůležitější krok, který můžete udělat na cestě ke správné péči o pleť, je vybrat si odpovídající prostředky k čištění právě toho vašeho typu pokožky.

Kůže na obličeji je neustále vystavována útokům zvenčí i zevnitř, je vysoušena sluncem i větrem, které působí předčasnou tvorbu vrásek, je ovlivněna i špatným složením stravy, jež vede ke tvorbě skvrn a ke vzniku mastné pleti. Faktory, jako jsou stres, znečištěné ovzduší a změny ročních období, si také vybírají svou daň a způsobují, že se kůže v šupinkách loupe, nebo činí pleť matnou, bez výrazu a života.

Aby pokožka tyto „nepřátele“ přemohla, potřebuje správnou péči, poskytovanou po celý život. Kromě toho je s vývojem čím dál tím víc rafinovanějších čistících, tonizujících a hydratačních přípravků obzvlášť důležité vybrat si z nich právě ty, které jsou pro váš typ pleti ty pravé.

Nejčastěji pleť dělíme na NORMÁLNÍ, SUCHOU, SMÍŠENOU, MASTNOU (problematickou až aknózní), ZRALOU, CITLIVOU (podrážděnou až alergicky reagující).

Normální
Na pohled hladká, má rovnoměrnou strukturu. Na dotek měkká a hebká. Promaštění je přiměřené, kůže se neolupuje ani nemastí, póry nejsou zřetelné. Barva pleti je jemně růžová. Občas se mohou objevit uhříky nebo skvrny, zejména bradě a nose. Není-li pokožka řádně čištěna a hydratována, mohou vzniknout suchá místa.

Suchá
Na pohled je tenká, křehká, lomivá, jakoby papírová (průsvitná), s jemnými póry. Je náchylná k potrhaným cévkám na tvářích. Na dotek je napnutá. Hlavně po vyčištění může reagovat zrudnutím nebo vytvořením skvrn. Tento typ pleti bývá často citlivý – nesnáší se se zevními dráždidly, jako je prudké slunce, mráz, vítr, má sklon k ekzému. Postrádá potřebnou vlhkost, protože pokožka neprodukuje dostatek kožního mazu, oleje, kterým se kůže přirozeně mastí. Snadněji, než jiné typy pleti, vytváří vrásky.

Smíšená
Lesklé a mastné partie pokožky v oblasti tzv. T-zóny – čelo, nos, brada. Normální až suchá pleť v dalších oblastech obličeje, Tak se vyznačuje tzv. smíšená pleť. Částečnou funkcí mazových žláz společně se zrohovatěním vznikají mazové pupínky, které se často v nepříznivých případech zanítí. Abychom se tohoto vyvarovali, je nutné pokožce pomoci k přirozené vyváženosti a dodat jí v určité míře vlhkost. U tohoto typu pleti se často vyskytují suché, olupující se místa na tvářích a také skvrny.

Mastná
Je lesklá a mastná, na dotek kluzká. Rozšířené póry pokrývají především tváře a nos, mohou však být i na celém obličeji. Pleť je nerovná a drsná. Bývají zde často uhříky (zanícené), skvrny a otevřené póry, které známe jako tzv. černé tečky. Promaštění je silné, tento typ pleti se vyskytuje především u mladých, dospívajících lidí, někdy i u starších. Mastná pleť bývá ze všech typů pleti nejodolnější a nejpomaleji stárne. Barva pleti je narůžovělá až šedožlutá.

Zralá
Tato pleť bývá často suchá, ale může být smíšená i mastná (výjimečně). Lidská pokožka disponuje neustálou buněčnou aktivitou a podléhá v průběhu života mnoha procesům látkové výměny. Tyto procesy se zmírňují s přibývajícím věkem. Zde mluvíme o tzv. biologickém stárnutí. Nezávisle na tom však může docházet k předčasnému stárnutí pleti, např. v důsledku vzrůstajícího slunečního záření, stresu nebo nemoci. Pokožka značně ztrácí na elastičnosti a napětí, nedostává se jí energie, vypadá bledě, unaveně, nedostatek vlhkosti způsobuje první vrásky.

Citlivá
Každý typ pleti – normální, suchý, mastný – může být citlivý až alergicky reagující, a to nezávisle na věku. Citlivý typ pleti má sklony k vytvoření skvrn, zarudnutí. Často se objevují pocity horkosti, svědění, pálení. Kůže je lehce napnutá, je často drsná, při nedostatečné péči vypadá unaveně. Vedle vnějších vlivů (slunce, klimatizované místnosti) reaguje citlivě i na duševní vlivy. Často trpí šupinatým olupováním. Abychom se vyvarovali stupňujících se reakcí, popřípadě je zmírňovali, je nutná soustavná ochrana před zatěžujícími vlivy prostředí, před podrážděním, ale také i soustředěná péče se zmírňujícími substancemi. Jen tak může být vlastní obranný systém cíleně posílen a podráždění efektivně zmírňováno.

Informace poskytla: kosmetička Petra Holasová

Typy pleti Typy pleti Typy pleti Typy pleti Typy pleti

publikováno: 16.6.2004