{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Chalupa se symbolicky vrací do divadla

  Před dvěma lety pokřtil v brněnském Mahenově divadle předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář knihu povídek svého podřízeného Kristiána Chalupy Hostina kulisáků a jiné podhostiny. Některé z textů ředitele tiskového odboru ÚOHS se nyní dočkají divadelní podoby. Premiéra scénického čtení se uskuteční již tuto sobotu na Malé scéně Mahenova divadla. Povídek se ujmou herec a režisér František Derfler, současný umělecký šéf činohry Mahenova divadla Miloslav Mejzlík a jejich kolega Jaroslav Kuneš.

  Obsahem Chalupovy knihy je často až groteskní život brněnských kulisáků, mezi kterými se za totality častokrát střídali lidé zajímavých osudů, zkušeností a životních postřehů. Ve sbírce povídek jsou ovšem i příběhy z šedesátých let minulého století a doby tzv. normalizace. Příkladem je povídka s názvem Družice velká jako pomeranč. "V tomto příběhu vzpomínám na rok 1961, kdy nám do třídy přišel ředitel základní školy na malém městě oznámit let Jurije Gagarina do vesmíru," přibližuje děj povídky autor. Přitom ředitel studentům ukazoval jaké "úspěchy" slaví Američané, když vysílají do vesmíru družice velké jako pomeranč. "My jsme ale pomeranče často nevídali, a proto jsme přemýšleli jakou mají velikost," dodává ke grotesknosti situace Chalupa, jehož povídky se opírají o skutečné události, které jsou ale popisovány s nadsázkou. To se týká i příběhů z života kulisáků, mezi které Chalupa v osmdesátých letech patřil. "Tuto profesi jsem vykonával právě v Mahence," řekl Chalupa.

Autor článku: Filip Vrána

Kniha

linka


publikováno: 11.6.2004
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Vánoční přání / Přání /

čištění kanalizace Vám V Brně a celém Jihomoravském kraji zajístí firma STRÖER. Vyberte si kvalitní oplocení. Jsme firma, která se zabývá ploty již řadu let.