{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Přechod Venuše přes sluneční kotouč

Jsou vzácné úkazy, které můžeme spatřit jednou za několik roků. Třeba zatmění Slunce. Jsou ještě vzácnější úkazy, které nastávají jednou za několik desetiletí. Například déšť meteorů nebo jasné komety. A jsou nebeské úkazy, které nespatřil ani jeden člověk, který dnes žije na naší planetě. Jedno z takových představení proběhne v úterý 8. června dopoledne. Z Evropy, Afriky a Asie bude tento den po šest hodin pozorovatelný přechod Venuše přes sluneční kotouč. Jev, který se naposledy uskutečnil v roce 1882, tedy před 122 roky.

Lov černého Venušina kotoučku na zářícím disku Slunce je velmi podivuhodným příběhem, který vypráví o dovednosti astronomů, matematiků i fyziků, o náhodě, jež ovlivňuje jejích pozorování, o marné snaze zpřesnit jedno jediné číslo - astronomickou jednotku. Je také o marnosti, nedokonalosti a záludnosti, stejně jako o píli, vytrvalosti a pečlivosti. Přechod Venuše přes naši denní hvězdu je prostě nesmírně poučným a nesmírně vzácným příběhem. Příběhem, který se zopakuje právě 8. června 2004.

Brněnská hvězdárna: www.hvezdarna.cz

Venuše Venuše

linka


publikováno: 6.6.2004
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Rekonstrukce bytů / Ponetu.cz / Garáová vrata / Dárky k vánocům / Vánoční přání / Přání / Čištění kanalizace / Turistický průvodce

Objednejte si naši krabičkovou dietu a budete příjemně překvapeni. Naše krabičková dieta je sestavena odborníky na zdravou výživu. V případe uspané kalizace pomůže firma STRÖER, provedeme kompletní čištění kanalizace.