{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Blansko navštívil Josef Zieleniec

V rámci předvolební kampaně do Evropského parlamentu zavítal do Blanska bývalí ministr zahraničí ČR Josef Zieleniec. Jako kandidát strany, která nemá zastoupení v blanenském zastupitelstvu, neměl ani tiskovou konferenci na radnici, ani nenavštívil oblíbenou firmu Blata. Přesto jsme mu jako nestranickému lídrovi společné kandidátky Sdružení nezávislých a Evropských demokratů položili několik otázek. Na naše dotazy nám odpověděla také bývalá velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková.

Josef Zieleniec

Pokud vás zvolí do Evropského parlamentu, co budou vaše priority?
První volební období bude důležitější než ty další. Vstupujeme do nového prostředí a naše republika si musí vydobýt pevné postavení. Musíme hledat první spojenectví pro naše zájmy. V evropském parlamentu totiž sám nic neprosadíte. Musíte umět náš zájem přeložit do terminologie evropské diskuze a najít pro něj podporu i u jiných zemí. Proto bude první období náročnější na kvalitu našich poslanců. Naši kandidáti mají zkušenost nejen s domácí politikou, ale i s mezinárodními aktivitami.

Můžete být konkrétnější?
Je důležité propojit evropskou a českou politiku. Otevírá se mnoho příležitostí, které vyplývají z našeho vstupu do EU. Naši lidé v regionech by měli vědět, jak propojit svoje aktivity v České republice s EU, aby využili všech příležitostí, které se jim nabízí. Stejně tak evropský poslanec musí spolupracovat se svou stranou na komunální úrovni. Strany, které dokáží nejlépe propojit evropské a české zájmy, dokáží regionům nejvíce přinést.

O co se budete snažit jako první?
Je třeba co nejdříve zrušit omezení, která vyplývají z přístupové smlouvy a která jsou naprosto neodůvodněná. Zejména volný pohyb pracovních sil. To už EU zkoušela, když vstupovalo Španělsko. Francouzi měli strach, že se Španělé přestěhují do Francie a zaberou pracovní trh. Nic takového se ale nestalo. Španělé měli omezený pohyb na šest let, ale po roce už byl zrušen. To je hlavní úkol všech našich zástůpců v Evropském parlamentu.

Čím byste chtěl své potenciální voliče oslovit?
Jsme přesvědčeni, že naše nabídka je alternativní vůči zavedeným parlamentním politickým stranám. Chceme aktivně přistoupit k využití všech šancí, které EU dává. Je chybou se pořád věnovat ideologickým debatám, jestli se rozpustíme či nerozpustíme jako kostka cukru. To není pravda. Klíčové je teď opravdu využít těch příležitostí. Další věcí, kterou chceme voliče oslovit, je výběr osobností. Dáváme přednost osobnostem, které se osvědčili a které získali důvěru ve veřejném i odborném životě.

Jak odhadujete vaše volební výsledky?
Naším cílem je volební kampaní etablovat naše politické uskupení na české politické scéně. Pokud jde o čísla, tak na dva poslance bychom mohli dosáhnout. A čtyři nejsou pro nás nedosažitelní.

Jana Hybášková

Čím byste chtěli nejvíce oslovit své voliče? Čím se chcete vymezit oproti jiným politickým stranám?
Oproti ostatním se vymezujeme především tím, že jsme neparlamentní volební sdružení. To znamená, že reprezentujeme dvě politická hnutí, která se teprve dostávají na celostátní úroveň.

Josef Zieleniec je oproti vám přece jen známější osobností. Co chcete vy osobně voličům nabídnout?
Já jsem byla v politice zahraniční. Poté, co mě vláda odvolala z funkce velvyslankyně v Kuvajtu, jsem se rozhodla, že se budu věnovat i politice vnitřní. Nabízím znalost jazyků, schopnost vyjednávat. Nabízím znalost Blízkého Východu a boje s terorismem, což jsou otázky, které Evropský parlament velice zajímají. Nabízím svou odhodlanost a upřímnost. Jedno z našich volebních hesel je „Nezmizíme v Bruselu“ a my to myslíme naprosto vážně. V naší republice je vážný nedostatek informací. Tím, jak začnou přicházet evropský peníze, tak těch informací bude ještě méně, protože si různá stavební lobby a na různých radnicích budou chtít nechat informace pro sebe, aby jich mohli využít v nečistém konkurenčním prostředí.

Většina nových politických uskupení chce zavést nový politický styl. Nakonec se ale stejně zahrabou v parlamentu, pokud se tedy nerozpadnou ještě před volbami (např. Cesta změny).
Já mám svůj styl zažitý, takže já na sobě nic měnit nebudu. Naše uskupení je pevné. My totiž nejsme intelektuální sdružení jako Cesta změny. Evropští demokraté mají velké zastoupení mimopražských politiků. Právě kvůli nim tyhle kampaně děláme. Můžete mít intelektuální jádro nebo se soustředit na mravenčí práci v regionech. My jsme zvolil tu druhou možnost. Právě na lokální úrovni máme spoustu lidí, kteří nebyli dříve politicky aktivní. Jsou to ale lidi, kteří postavili zdravotní střediska nebo nemocnice. Jsou to lidi, kteří mají už nějaké peníze a nepotřebují politiku jako výtah k zabezpečení finančního konta. Třeba já si svou kampaň platím sama.

Jak odhadujete vaše šance?
Nejde jen o tyto volby. Ony jsou totiž kampaní před podzimními volbami, takže chceme na sebe hlavně upozornit. Přijdou senátní i krajské volby, takže o úspěchu se bude dát hovořit až na podzim.

více informací: www.ceskyuspech.cz, www.zieleniec.cz

SNK Josef Zieleniec SNK SNK SNK Jana Hybášková

linka


publikováno: 2.6.2004
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Vánoční přání / Přání /

Přijďte si k nám pořídit šicí stroj za výhodných podmínek. Naše krabičková dieta je to pravé pro vaše zdraví. Krabičkovou dietu dovoezeme po Blansku, Brnu a okolí.