{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Porodnost: Zrušte dětské lékaře, povolejte hrobníky!

  Podle čerstvých výsledků studie Rady Evropy zpracovaných za rok 2002 se naše vlast umístila na předposledním místě na světě v porodnosti. Poslední je už jen Arménie. Statisticky na jednu Češku připadá pouze 1,17 dítěte. V pondělí o tom informovala demografka Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

  Podle odborníků by se počet obyvatel mohl snižovat o polovinu, a to každých třicet let. V roce 2300 by pak u nás žilo 62 tisíc obyvatel. "Tyto modely jenom ilustrují. Samozřejmě, že k tomu nedojde. Jen to ukazuje, jakou roli hraje porodnost," vysvětlila Rychtaříková.

  A není se opravdu čemu divit. Pokud si mladá finančně nezajištěná rodina u nás pořídí dítě, znamená to, že se propadne v životní úrovni hodně dolů. Složenky za ně totiž nikdo nezaplatí a ze dvou výplat, zůstane jen jedna. Místo mladých rodin stát podporuje hlavně důchodce.

  Ke snižující se porodnosti přispívají zejména sociální a ekonomické změny, které nutí Čechy přehodnocovat jejich postoj k zakládání rodiny. "Faktorem, který přispěl ke změnám v transformaci rodiny a ke snížení počtu dětí, je i to, jak se vyvíjela propopulační politika. Reálná hodnota přídavků na děti a slevy na dani v současné době představuje necelou třetinu hodnoty, která byla koncem 80. let," uvedla Rychtaříková.

  Výsledek je odkládaní pořízení potomků až na dobu, kdy budou lidé finančně zajištěni. Rovněž jim nevyhovuje úprava mateřské a mizerný rodičovský příspěvek. To zní sice rozumně, ale nerad bych se pane premiére dočkal dne, kdy se bude plahočit do porodnic řada důchodců, dne kdy v žebříčku UEFA klesneme na padesátou příčku.

  Pokud naše vláda okamžitě nezmění svůj přístup, můžeme se dočkat i prvenství. Jen mě však nenapadlo v čem vlastně - v poslední porodnosti nebo počtu hrobníků?

Vyjádřete svůj názor: Na co děti? ...

Zdroj informací: ČTK

Žijeme
Na důchod
Rakev
Žijeme?

linka


publikováno: 26.5.2004