{*hlaska kvuli adSense staticka verye je v souboru cz.js v /js/cz.js na poslat-prani.cz*}
ikona  ikona  ikona  ikona 
Blansko

ikona Úplné zatmění Měsíce

Další letošní zajímavý úkaz na nebi bude k vidění dnes 4. května. Dojde k úplnému zatmění měsíce. Úplné zatmění Měsíce je možné pozorovat večer od 20:30. Stejný úkaz pak můžete pozorovat 28. října ráno od 4:00 do 7:00 hodin letního času.

Začátek zatmění bude viditelný z většiny Asie, Austrálie, východní Evropy, z Afriky kromě západní části, z Indického oceánu, západní části Tichého oceánu, jihovýchodní oblasti Atlantského oceánu a přilehlé oblasti Antarktidy. Konec zatmění je možno sledovat ze západní a jižní Asie, z Evropy, Afriky, Jižní Ameriky, z Indického oceánu, Atlantského oceánu, z jihovýchodního výběžku Tichého oceánu a z přilehlých částí Antarktidy.

Na pozorování zatmění bude nutné vyhledat místo s volným výhledem na jihovýchod. Lepší bude místo pod tmavou oblohou, kde tmavěčervená barva Měsíce vynikne nejlépe. Přesvětlená obloha ve městě zážitek ze zatmění sníží. K pozorování zatmění Měsíce není nezbytný dalekohled. I prostým okem je vidět postup zemského stínu na měsíčním kotouči a při úplném zatmění tmavěčervené zabarvení Měsíce, které je při každém zatmění jiné. Dalekohledem je možno pozorovat, jak se povrchové útvary na Měsíci (např. krátery) noří do zemského stínu. Ideální je kombinace obou druhů pozorování.

Navíc, kdo si ještě nenašel čas na pozorování planet, může vidět všechno najednou, zatmění Měsíce i čtyři planety v příznivé pozici pro pozorování. Od poloviny března do poloviny května je totiž možné večer po západu Slunce pozorovat zajímavý úkaz minimálně čtyř planet sluneční soustavy - Venuše, Mars, Jupiter, Saturn a za příznivých podmínek i Merkur.

Zdroj: E-region, Česká astronomická společnost

One

linka


publikováno: 4.5.2004
© 2003-06 - www.blanensko.info - kontakt

RSS W3C


odkazy: Přání k svátku / Velikonoční přání / Zamilované obrázky / Webdesign / Ubytování Tatry / Rekonstrukce bytů / Ponetu.cz / Garáová vrata / Dárky k vánocům / Vánoční přání / Přání / Čištění kanalizace / Turistický průvodce

Přijďte si vybrat osobní vozy značky Toyota. Vranovská přehrada nabízí nezapomenutelnou dovolenou, proto si vyberte to nejlepší ubytování na Vranovské přehradě.